Dwa tygodnie w Andaluzji. Część 8 - Sewilla
 AUTOR: tpadm  /  przeczytano: 3312 razy
 
 

Zostało jeszcze jedno miejsce do opisania. Spędziliśmy tu tylko kilka godzin, jednakże bez tego opisu opowieść nie byłaby pełna. Będąc w Andaluzji nie sposób ominąć jej stolicy. Sewilla to czwarte największe miasto Hiszpanii. Stanowi wielki ośrodek przemysłu i kultury. Niestety jest dość często pomijane przez wygrzewających się na plaży turystów. Być może dlatego, że leży dość daleko od głównych kurortów. Czy warto tu przyjechać i ją zwiedzić?


Po pierwsze, należy pamiętać, że to duże, ponad 700 tysięczne miasto. Jadąc do centrum trzeba przebić się przez tereny niezbyt przyjazne turystom. Dopiero w historycznym centrum czuć wspaniałą atmosferę i bogactwo tego miejsca. Jazda po dróżkach Sewilli własnym samochodem nie należy do przyjemnych. Gęsta sieć ulic pamięta jeszcze średniowiecze i jest wyzwaniem nawet dla systemów GPS. Poza ścisłym centrum nie jest lepiej, gdyż kultura jazdy Hiszpanów jest dziwna i inna od tej do której przywykliśmy w Polsce (nie przekraczają prędkości zbyt często, za to zostawiają samochody gdzie popadnie np.: na  środku drogi). W całej mojej karierze kierowcy to właśnie tu przeżywałem największe stresy. 

2
Przedmieścia Sewilli są mało turystyczne. Zdjęcie zrobiono z samego centrum starego miasta.

Sewilla to miasto z ogromnymi tradycjami. To właśnie w tutejszym pałacu, zwanym Alkazarem, Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński przyjmowali Kolumba po podróży do Ameryki. To tutaj zapadały decyzje o wyprawie Ferdynanda Magellana. W XVI wieku Sewilla była 3 największym miastem zachodniego świata a do 1717 roku miała monopol na handel z  Ameryką! Ogromny rozwój miasta nastąpił jeszcze wcześniej, za panowania Maurów a ślady ich działalności są do dzisiaj widoczne.

3
Pozostałości po panowaniu Maurów widać w wielu miejscach. To napisy na schodach w Giraldzie.

Co zwiedzać w Sewilli?

Po pierwsze – zabytki, z których główne to:

- Alkazar. To, że zobaczyliście Alhambre w Grenadzie, nie zwalnia Was z zobaczenia tego najważniejszego pałacu Sewilli. Kto był i nie widział ten ma czego żałować.

- Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli - największy (i jeden z najpiękniejszych) gotyckich kościołów świata, wybudowany w XV wieku na miejscu meczetu. 97 metrowa dzwonnica katedry, zwana Giraldą, to pozostawiony oryginalny Muzułmański minaret. Uważni mogą zauważyć podobieństwo jej szczytu do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nie będzie to ani wynik zbyt bujnej wyobraźni, ani przypadek! Giralda stanowiła wzór dla wielu pierwszych wysokościowców w USA. Jedna z kopii stała w Nowym Jorku w Medison Squere Garden (tutaj link http://www.galeon.com/juliodominguez/2007/gny2.jpg). To waśnie na drapaczach chmur z Amerykańskich miast wzorowali się projektanci warszawskiego molocha. Stąd niektóre akcenty Mauretańskiego minaretu z południa Hiszpanii mamy teraz w centrum naszej stolicy.

4
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? Dzisiaj dzwonnica katedry, kiedyś minaret.

5
Katedra w Sewilli.

6
Katedra w Sewilli.

7
Katedra w Sewilli.

8
Katedra w Sewilli jest ogromna. To największy gotycki kościół świata.

9
Grobowiec Krzysztofa Kolumba w katedrze w Sewilli.

10
Katedra w Sewilli.

11
Katedra w Sewilli.

12
Katedra w Sewilli.

13
Giralda - dzwonnica katedry w Sewilli.

14
Katedra w Sewilli - po prawej mury Alkazaru.

Te dwa najważniejsze miejsca to dopiero początek tego, co Sevilla ma do zaoferowania. Miłośników historii można zaprosić do stojącego tuż obok Katedry Głównego Archiwum Indii, stanowiącego kompletną dokumentacje Hiszpańskich kolonii. Do dzisiaj przechowywanych jest tam 80 milionów stron dokumentów. Dla dysponujących czasem oraz lepszą organizacją ciekawym miejscem powinna być też słynna arena walk byków – najstarsza w całej Hiszpanii. Rządni wrażeń mają jedną z ostatnich okazji zobaczyć prawdziwą walkę (wymaga zaplanowania i wcześniejszego kupienia biletów). Reszta może podziwiać ten piękny budynek w którym mieści się także muzeum korridy.

15
Najstarsza w Hiszpanii arena walki byków.

Lubiący nowszą architekturę muszą koniecznie zobaczyć Metropol Parasol. To największa i jednocześnie jedna z najciekawszych drewnianych konstrukcji na świecie. Genialnie zaprojektowania przez niemieckiego architekta Jürgen Mayer-Hermann drewniana chmura unosi się nad placem La Encarnación. To też jedna z najnowszych atrakcji Sewilli – powstała w 2011 roku. Z jej dachu rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. 

16
Metropol Parasol - przykład absolutnie genialnej architektury.

17
Metropol Parasol - największy drewniany budynek świata.

Na południe od Katedry mieści się jeden z najdziwniejszych budynków w całej Hiszpanii - przepiękny renesansowy pałac na Placu Hiszpańskim. Jego półkolista bryła zakończona dwoma wieżami to istne arcydzieło kunsztu budowniczych. Zadziwiają w nim dwie rzeczy: po pierwsze, pałac ten został zbudowany w latach 20 XX wieku a w środku, zamiast przepięknych komnat panuje pustka. Pałac pełnił właściwą sobie funkcję siedziby władcy jedynie w filmie Dyktator z 2012 roku, w którym główną rolę władcy afrykańskiego państewka  zagrał znany z Borata Sacha Baron Cohen.

18
Plac Hiszpański.

19
Plac Hiszpański.

20
Plac Hiszpański.

21
Plac Hiszpański.

22
Gmach główny siedziby Hafez Aladeen - Dyktatora Republiki Wadiya. Oczywiście tylko w filmie "Dyktator".

23
Troska o detale widoczna jest na każdym kroku.

24
Azulejo, choć stały się głównym elementem sztuki Portugalskiej, w Hiszpani są także dość często spotykane. To też pozostałość kultury arabskiej.

Nasza wycieczka po Sewilli trwała tylko kilka godzin. Byliśmy tu przejazdem, wracając z objazdu po Gibraltarze i Rondzie. To zdecydowanie zbyt mało czasu na to, aby poznać i pokochać to miasto. Zdążyliśmy jednak zakochać się w detalach – pięknych zdobieniach ławek na placu hiszpańskim, czy wąskich gotyckich uliczkach. Nawet to, że tramwaje w obrębie ścisłego centrum korzystają z akumulatorów (ślad ich trasy to tylko nieznacznie wyróżniające się z chodników szyny) to detal, ale świadczy o klasie tego wspaniałego miasta.

25
Spacer po Sewilli.

26
Spacer po Sewilli.

27
Spacer po Sewilli. Tramwaje pokonują centrum na własnych akumulatorach.

28
Spacer po Sewilli.

29
Spacer po Sewilli.Podobała się relacja?   Załóż konto i dodaj własną!