Ostra papryka, gulasz, wino i Dunaj - Budpeszt
 AUTOR: bopa  /  przeczytano: 1061 razy
 
 

Budapeszt to miasto, które warto odwiedzić i pobyć tam chwilkę. Jest tu wiele pięknych zabytkowych budynków i place, na których co rusz stoi jakiś pomnik przypominający o historii Węgier.

Z Polski najlepiej wybrać się tanimi liniami np. na weekend. Można oderwać się na chwilę od codzienności, spędzić miło czas i nie nadwyrężyć przy okazji swojego budżetu.

Podobno najważniejsze jest pierwsze wrażenie, a pierwsze wrażenie Budapeszt robi naprawdę bardzo dobre. Lądując wieczorem widzieliśmy przepięknie oświetlone mosty na Dunaju i parlament, który mieliśmy okazję zwiedzić nieco później. Drugie wrażenie wcale nie ustępuje pierwszemu.

Najpierw mozolnie wdrapywaliśmy się na Wzgórze Gellérta (cóż z kondycją bywa różnie;). Urwista dolomitowa skała jest zwieńczona Pomnikiem Wolności i Cytadelą. Widok ze szczytu wzgórza jest wyjątkowy. Można podziwiać mosty, zakola rzeki i przedmieścia Pesztu. Na zboczu Wgórza co jakiś czas ustawione są ławki, na których można na chwilę odpocząć. Na ławkach jest wygrawerowanych mnóstwo serduszek, co świadczy o tym, że jest to chyba miejsce chętnie odwiedzane przez zakochanych.

1
Most na Dunaju

2
Ławka zakochanych

3
Wzgórze Gellérta

4
Wzgórze Gellérta

5
Wzgórze Gellérta

6
Widok ze Wzgórza Gellérta

Następnie kolejką Siklo wjechaliśmy na Wzgórze Zamkowe. Jazda trwała dość  krótko, a w czasie podróży mijamy dwa tarasy widokowe usytuowane na zboczu Wzgórza. Wagoniki kolejki stanowią rekonstrukcję oryginalnych wagoników kolejki, które ucierpiały podczas II Wojny Światowej. Noszą one imiona Margit i Gellért i są napędzane elektrycznie. 

7
Fontanna

8
Na wzgórzu zamkowym

9
Widok za Wzgórza Zamkowego

10
Wszechobecna zupa gulaszowa

11
Kataryniarka

Baszta Rybacka to jeden z symboli Budapesztu. To przepiękna budowla z białymi murami, krętymi krużgankami i  schodami, które przecinają malownicze wieżyczki. Przed zwiedzaniem Baszty Rybackiej odwiedzilismy jeszcze Kościół Macieja zwany również Budzińską Bazyliką Koronacyjną.

12
Baszta Rybacka

13
Baszta rybacka

Udając się na dalsze zwiedzanie obiad zjedliśmy w małej restauracyjce (chociaż to może troszke zbyt duże słowo). Stoliki pokryte obrusami w kratkę wystawione były przed blokiem mieszkalnym, w którym była ta właśnie jadłodajnia. Wyglądało na to, że stołują się tu okoliczni mieszkańcy. Obsługa znała tylko węgierski i na migi pokazała nam co warto tu zjeść. Jedzenie było naprawdę bardzo smaczne, podobnie jak domowe wino, które nam również podano.

Co do jedzenia oczywiście w czasie pobytu udało mi się zjeść zupę gulaszową i gulasz (w nazwie nie miał już co prawda zupy ;) Poza tym zjadałam jeszcze inne węgierskie potrawy, których nazwy nie rozumiałam, ale muszę przyznać, że były bardzo smaczne.

14
Jadłodajnia

15
A w menu znajomo brzmiące słowo "slata"

16
W drodze

17
Kawiarenki

18
I jeszcze można spotkać

19
I tak przy piwku można zwiedzić Budapeszt

Kolejnym punktem wycieczki był ogromny Plac Bohaterów, na którym stoi ogromnych rozmiarów pomnik, zbudowany dla uczczenia tysiąclecia państwowości Węgier. Zaraz obok Placu Bohaterów znajduje się Lasek Miejski, który właściwie jest parkiem. Natrafiamy w nim na kilka niewielkich pomników, staw i zamek Vajdahundjad. W Lasku Miejskim odsapnęliśmy nieco i wróciliśmy do hotelu metrem, które jest podobno najstarszą czynną koleją podziemną Europy.

20
Plac Bohaterów

21
Plac Bohaterów

22
A w Lasku Miejskim...

Niedaleko znajduje się również Opera, której zarówno wnętrze, jak i elewacja są bogato zdobione. Operę warto zwiedzić z przewodnikiem, który opowiada oczywiście wiele interesujących historii o tym miejscu i ludziach odwiedzających ten zdobiony na złoto gmach.

23
Opera

24
Opera

25
Opera

26
Metro

27
Metro

Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy był parlament. Budowa parlamentu trwała 17 lat, a pierwsze posiedzenie miało miejsce podczas obchodzonej rocznicy tysiąclecia Węgier. Po bilety do parlamentu warto wybrać się dzień przed zwiedzaniem, gdyż jest on bardzo oblegany przez turystów.

28
Parlament widok z drugiego brzegu

29
Parlament

30
Przed parlamentem

31
Przed Parlamentem miejsce pamięci śmierci Żydów budapesztańskich

32
Parlament

33
Parlament

34
Parlament

35
Najpiękniejsze miejsca w parlamencie

36
Najpiękniejsze miejsca w parlamencie

37
Najpiękniejsze miejsca w parlamenciePodobała się relacja?   Załóż konto i dodaj własną!