Toskania w 4 dni, część 3: Montepulciano, Pienza i Montalcino
 AUTOR: kukielka  /  przeczytano: 19926 razy
 
 

Montepulciano  

Klasyczne toskańskie miasto założone przez Etrusków, usytuowane na wysokim wzgórzu i otoczone XVI-wiecznymi murami. Ta malownicza miejscowość słynie między innymi z pysznego Vino Nobile.

Ze względu na ukształtowanie terenu wędrówka nie należy do łatwych (wspinamy się pod górę albo w żółwim tempie schodzimy w dół). Jednak trawersując ulicą Corso co jakiś czas, w lukach pomiędzy zabudowaniami, trud wynagradzają nam niesamowicie malownicze krajobrazy – gaje oliwne i winnice wyglądają oszałamiająco.

1
Zachodnia część Montepulciano z widokiem na okolicę oraz kościół San Biagio. Akcja jednej ze scen filmu „Zmierzch: Księżyc w nowiu” rozgrywała się na widocznej poniżej ulicy.

2
Na każdym kroku znajdziemy enoteki, pełne półek uginających się pod butelkami słynnego Vino Nobile di Montepulciano bądź Montepulciano d'Abruzzo.

3
Spacer zabytkowymi uliczkami Montepulciano.

4
XIII-wieczny kościół pod wezwaniem świętego Augustyna.

5
Wnętrze kościoła pod wezwaniem świętego Augustyna w Montepulciano.

Na Piazza Grande warto zwrócić uwagę na wznoszącą się tutaj Duomo, w której znajduje się przepiękny toskański ołtarz z Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny (1410 r.), oraz szereg ascetycznych pałaców wzniesionych w pobliżu. Z wieży jednego z nich, XIII -wiecznego, Palazzo Comunale  można podziwiać przepiękną panoramę okolicy.

Na Piazza Sant’Agnese warto zajrzeć do kościoła Sant’Agnese, w którego wnętrzach znajdują się XIV-wieczne obrazy. Warty obejrzenia, chociażby z oddali, jest znany z wielu filmów renesansowy kościół San Biagio, zbudowany z miodowo-kremowego trawertynu, który pięknie komponuje się z otoczeniem.

6
Na toskańskich drogach, szczególnie miejskich, najlepiej sprawdzają się małe samochody.

7
Ratusz (Palazzo Comunale) w Montepulciano jest niesamowicie podobny do florenckiego Palazzo Vecchio.

8
Palazzo Tarugi na Piazza Grande, naprzeciw Katedry Montepulciano. Piazza Grande jest głównym placem w mieście.

9
Renesansowy kościół San Biagio na zboczu góry, na której leży stare miasto.

Uwagi praktyczne:

- na miejscu warto zaopatrzyć się w butelkę docenianego na całym świecie Vino Nobile di Montepulciano

- miasto jest dość kiepsko oznaczone, polecam o drogę pytać mieszkańców

- sklepy w trakcie sjesty są w większości zamknięte

- obiad można zjeść w jednej z pizzerii znajdujących się wzdłuż ulicy Corso

10
Wnętrze XVI-wiecznej katedry pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej.

11
Katedra w Montepulciano od strony Piazza Grande.

12
Panorama Montepulciano od strony zachodniej.

Pienza

Miasto papieży i owczego sera pecorino. Jedno z miejsc, w którym pada egzystencjalne pytanie „I jak mam teraz wrócić do Polski?”:-). Tym, co najbardziej rzuca się w oczy w Pienzie, są bezcenne stare kościoły z freskami po których zostały już tylko ubogie wspomnienia i pęknięciami, które zwiastują szybki koniec budowli jeśli pomoc nie nadejdzie w porę. Takie obrazki smucą, jednak z drugiej strony, świadomość tego, że Włochy przepełnione są zabytkami, o które trzeba nieustannie dbać, ostudza emocje i nie pozwala na głośną krytykę. Tym bardziej, że historyczne centrum tego miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

13
Południowe okolice Pienzy. Po prawej stronie widoczna wieża katedry. Kilkanaście minut później nad miastem rozpętała się wielka burza, której pierwsze oznaki zostały uwiecznione na zdjęciu.

14
Z okien i balkonów starych kamienic Pienzy rozpościerają się wspaniałe widoki na malownicze doliny.

Pienza jest fantastycznym miejscem na popołudniowy spacer. O tej porze widok z murów otaczających miasto jest szczególnie urokliwy. Dosyć płaskie ukształtowanie terenu, malownicze, wąskie, kamienne uliczki i ukwiecone okna powodują, że człowiek aż chce zwolnić, zamilknąć i zwyczajnie chłonąć otaczające piękno i rozkoszować się panującym wokoło spokojem.

15
XV-wieczna katedra w Pienzie nie jest niestety dobrze utrzymana. O ile fasada zachowana została dobrze, o tyle tylna część murów jest bardzo poważnie popękana.

16
Wnętrze katedry w Pienzie zachowało się w niezmienionym stanie od XV wieku. Wprowadzania jakichkolwiek zmian zabronił papież Pius II wydając w tym celu, w roku 1462, stosowną bullę.

17
Wieża „Torre del Palazzo Pubblico”. Naprzeciwko znajduje się Palazzo Borgia zbudowany przez słynnego Rodrigo Borgia.

18
Piazzo Pio II – niewielki, jak na główny plac miasta. Budynek obok katedry to, udostępniony dla zwiedzających, renesansowy Palacio Piccolomini.

Główny plac miasta – Piazza Pio II, zaprojektowany został przez Bernarda Rosselliniego na życzenie Piusa II, według stylu dominującego w okresie Renesansu, w którym to budowle cechuje zwartość planu, prostota, czytelność i harmonia bryły wyraźnie opartej na ziemi (cyt. z Wikipedii). Po stronie południowej zobaczyć można XV – wieczną katedrę Concattedrale di Santa Maria Assunta z prawie niezmienionym od czasu powstania wnętrzem. Po prawej stronie katedry znajduje się Pałac rodu Piccolominich (Palazzo Piccolomini) – niegdysiejsza rezydencja papieska, której wnętrza można do dziś zwiedzać. Po wschodniej stronie stoi Palazzo Borgia, wybudowany przez kardynała Rodriga Borgię, w którym obecnie znajduje się Museo Diocesano. Centralnym punktem placu zaś jest renesansowa studnia Pozzo dei Cani.

Na uwagę zasługuje również Porta al Prato – miejska brama ozdobiona freskami.

19
Urocze i dość płaskie uliczki Pienzy zachęcają do spacerów. Niestety niezbyt długich, gdyż miasto jest malutkie.

20
Mieszkańcy miasta bardzo dbają o wygląd kamienic w których mieszkają. Pienza jest bardzo ukwiecona.

21
Uliczki Pienzy.

Uwagi praktyczne:

- warto kupić wytwarzany w Pienzie ser pecorino. Dostępny jest w wielu wariantach. Polecam ten z dodatkiem papryczki peperoncino. Jeśli poprosimy, sprzedawca zapakuje nam serek tak, by nadawał się od przewozu samolotem.

- samochód można zaparkować w części wschodniej, w odległości 300 metrów od murów miasta

22
Widoki na trasie pomiędzy Pienzą a Montalcino.

23
Okolice Pienzy ze słynną Monte Amiata.

Montalcino

Usytuowane na wzgórzu wśród malowniczych winnic miasto, jest kolejną toskańską  krainą płynącą winem - Brunello di Montalcino, w której na pierwszy plan wychodzi XIV-wieczna  forteca Rocca. W jej wnętrzach znajduje się enoteca zaś z jej  murów roztaczają się fantastyczne widoki  na Siennę i przy dobrej pogodzie również na Florencję.

24
Północno–zachodni kraniec Montalcino.

25
Montalcino jest bardzo małym miasteczkiem. Liczy niewiele ponad 5000 mieszkańców.

26
Północno-wschodnia część miasta.

27
Deptak Via Cialdini, prowadzący z centrum do fortecy, mieszczącej się na południowych obrzeżach miasta.

28
XIV-wieczna forteca – najważniejszy zabytek miasta. Wewnątrz przechowywany jest sztandar bitewny Sieny, ocalony przed wojskami Florencji w 1555 roku. We wnętrzach znajduje się również enoteka.

Spacer magicznymi uliczkami Montalcino jest dość uciążliwy ze względu na strome ukształtowanie terenu (bez  poręczy przymocowanych do budynków  w niektórych miejscach trudno byłoby się poruszać), jednak widoki są warte poniesionego trudu. Nie zapomnę wędrówki w dół miasta, która była najwolniejszym spacerem podczas całego pobytu w Toskanii, zafundowanej z powodu moich (tym razem mylnych) przypuszczeń i upiększonej widokiem staruszki wyglądającej przez okno, która pozwoliła się sfotografować i żegnała nas dobrym słowem i ze szczerym uśmiechem rozpościerającym się na pooranej zmarszczkami twarzy.

29
Mury oraz większość baszt jest udostępniona dla zwiedzających. Bilety mozna kupić w enotece.

30
Wnętrze fortecy jest puste. Pod jedną z baszt znajduje się enoteca.

31
Widoki z baszt fortecy w Montalcino są cudowne.

32
Miasto od strony południowej. Widok z baszty.

33
Spacery po murach są dość bezpieczne.

W Montalcino zobaczyć możemy XIV- wieczną katedrę,  XIII wieczne kościoły,  a na głównym placu Piazza del Popolo XIV-wieczny Palazzo Comunale.

Uwagi praktyczne:

- samochód najwygodniej zaparkować na dużym płatnym parkingu przed murami fortecy

- bilety wstępu na mury fortecy kupić można w enotece znajdującej się na dole

- w enotece u podnóży fortecy ceny wina są dużo wyższe niż w miejscowym sklepie

34
Panorama miasta z murów fortecy.

35
Mniej więcej w połowie zdjęcia, po lewej stronie, można zobaczyć sklep inCOOP (ciemne logo na dość ciemnych kamieniach jest niestety słabo widoczne). Jest to praktycznie jedyny sklep w mieście. Tutaj wino można kupić zdecydowanie taniej niż w okolicznych enotekach.

36
Zachodnia okolica Montalcino

37
Północno-zachodnia część miasta podziwiana z murów fortecy.

38
Okolica Montalcino.

39
Przepiękny toskański krajobraz w okolicach Montalcino, obfitujący w zielone pagórki i drzewka oliwne.Podobała się relacja?   Załóż konto i dodaj własną!